Bez kategorii

Drzwi harmonijkowe – budowa

Drzwi harmonijkowe to ciekawa alternatywa dla standardowych drzwi skrzydłowych i przesuwanych. Rozwiązanie świetnie sprawdza się zwłaszcza w małych mieszkaniach – nie zabiera wiele miejsca, a jednocześnie pozwala na estetyczne wykończenie wnętrza. Jak zbudowane są drzwi harmonijkowe? Z czego mogą być zdrobnione? Przestawiamy najważniejsze informacje na temat budowy drzwi harmonijkowych!

Jak zbudowane są drzwi harmonijkowe?

Funkcjonalna budowa drzwi harmonijkowych w połączeniu z ciekawym designem czyni je chętnie wybieranym rozwiązaniem podczas wykańczania wnętrz – zwłaszcza tych o mniejszym metrażu. Trudno się dziwić! Pracujące wyłącznie w obrębie futryny drzwi, nie tylko nie zabierają przestrzeni użytkowej, ale też nie zaburzają ciągu komunikacyjnego. Z powodzeniem można je więc montować zarówno w wąskich przedpokojach, niewielkich garderobach, spiżarniach, schowkach, jak i wnętrzach z nieszablonowym rozstawieniem wejść do pomieszczeń. Harmonijkowe drzwi są też dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy w domu mieszka więcej osób. Zasunięte pozwolą na zamknięcie pomieszczenia, pozostawione otwarte pozwolą cieszyć się przestronnym wnętrzem bez blokowania przejścia.

Drzwi harmonijkowe – budowa

Jak zbudowane są drzwi harmonijkowe? Drzwi tego typu, zarówno z wyglądu, jak i mechanizmu działania, przypominają zwykłą harmonijkę. Ich konstrukcja jest oczywiście jednak nieco bardziej złożona. Składane skrzydło drzwiowe tworzą lamele – podłużne panele. Mogą mieć one różną długość, szerokość i długość. Każdy z nich posiada osobny wózek lub specjalną zawieszkę, która pozwala mu na poruszanie się po szynie górnej i dolnej prowadnicy (najczęściej stalowa lub aluminiowa). Lamele złączone są ze sobą stalowymi zawiasami lub elastycznymi taśmami z tworzywa sztucznego lub specjalnego płótna. Przy otwieraniu panele przesuwając się, nakładają się na siebie i składają się po jednej stronie futryny. Przy zamykaniu z kolei, rozciągają na całą szerokość wnęki drzwiowej, zamykając w bocznej listwie.

Nie wszystkie drzwi harmonijkowe dostępne na rynku są oczywiście takie same. Oprócz widocznej różnicy w kolorach, wzorach czy rozmiarze, poszczególne modele mogą też być zrobione z różnych materiałów – najczęściej tworzywa sztucznego, materiału drewnopodobnego lub prawdziwego drewna.

Wiesz już, jak zbudowane są drzwi harmonijkowe. Planujesz ich zakup? Zerknij więc koniecznie na pozostałe poradniki z naszej strony. Zebrane tam informacje i wskazówki z pewnością pomogą Ci w wyborze najlepszego modelu do Twojego domu. Udanych zakupów!