Skracanie drzwi harmonijkowych
Porady

Czy drzwi harmonijkowe można skracać?

Kupiłeś drzwi harmonijkowe, ale okazało się, że są za wysokie lub za szerokie? A może planujesz w nie zainwestować, ale niestety zawsze masz kłopot z dokładnymi pomiarami? Jeśli zastanawiasz się, czy w jakiś sposób możesz dostosować ich wymiary, służymy pomocą. Rozwiewamy wątpliwości, czy drzwi harmonijkowe można skracać!

Czy drzwi harmonijkowe można skracać?

Wiele osób obawia się, że przy zakupie tej specyficznej przesłony źle zmierzy dostępne miejsce i w efekcie kupi zbyt duży model. Często pod wątpliwość jest bowiem poddawane to, czy drzwi harmonijkowe można skracać. Od razu możemy potwierdzić, że jak najbardziej tak – w rzeczywistości nie jest to żaden problem. Modyfikację tę można zlecić fachowcowi (np. stolarzowi), ale też z powodzeniem wykonać samodzielnie, jeśli tylko posiada się odpowiednie narzędzia i akcesoria.

W większości przypadków zmiany są niewielkie, ponieważ podczas pomiarów większość zwykle myli się tylko o kilka centymetrów. Zazwyczaj przy montażu okazuje się, że drzwi harmonijkowe są zbyt długie na szerokość i nie da się ich poprawnie rozłożyć przy zamknięciu. Zdarzają się jednak przypadki, że są zbyt wysokie i nie mieszczą się np. we framugach czy w przejściu. Niezależnie od tego, z czym ma się problem, można mu zaradzić.

Jak skrócić drzwi harmonijkowe na wysokość?

Kiedy drzwi harmonijkowe są za długie na wysokość, trzeba odpowiednio skrócić panele. W tym celu należy je przyciąć, najlepiej korzystając z ręcznej pilarki tarczowej. Ewentualnie dobrze może też sprawdzić się piłka ręczna z drobnymi ząbkami.

Drzwi najlepiej jest rozłożyć na płaskim, stabilnym podłożu, np. na podłodze. Następnie trzeba bardzo dokładnie wymierzyć miejsce cięcia i zaznaczyć je ołówkiem albo taśmą malarską. W trakcie docinania drzwi harmonijkowych należy zachować ostrożność, by przypadkiem nie uszkodzić paneli. Trzeba też uważać na to, by się nie skaleczyć. Po wszystkim najprawdopodobniej konieczne będzie delikatne szlifowanie brzegów. Ewentualnie można też pokryć je cienką warstwą lakieru, jeśli chce się osiągnąć jak najlepsze efekty wizualne.

Jak skrócić drzwi harmonijkowe na szerokość?

Jeśli drzwi harmonijkowe są zbyt szerokie, w taki sam sposób można po prostu dociąć ostatni panel. Trzeba jednak szczególnie uważać na to, by linia była równa. Należy więc dla pewności wykonać wiele pomiarów i dobrze zaznaczyć miejsce cięcia ołówkiem albo taśmą.

W niektórych przypadkach okazuje się jednak, że można po prostu wypiąć jedną lamelę z drzwi harmonijkowych. Wtedy wystarczy ostrożnie zdemontować element i odłożyć w bezpieczne miejsce. Warto go zostawić na wszelki wypadek, ponieważ może się przydać, gdy w przyszłości będzie konieczna będzie wymiana uszkodzonego/odbarwionego panelu.

Zakup drzwi harmonijkowych na wymiar – czy się opłaca?

Samodzielne skracanie drzwi harmonijkowych może okazać się zbyt trudnym wyzwaniem dla osób, które nie mają odpowiednich narzędzi albo po prostu nie są zbyt wprawionymi majsterkowiczami. Co więcej, proces ten jest czasochłonny i pracochłonny, a nawet drobny błąd może doprowadzić do tego, że drzwi nie będą nadawać się do użycia lub będą źle się prezentować. Często nie ma się też po prostu czasu czy ochoty na takie zmagania.

Jeśli nie może lub nie chce się tego robić, rozsądniej jest poprosić o pomoc fachowca. Taka usługa wiąże się jednak z dodatkowymi wydatkami. Kiedy zaś drzwi trzeba dostarczyć do warsztatu, przy okazji traci się siły, czas i pieniądze na dojazd.

Kłopotów ze ewentualnym skracaniem można uniknąć, jeśli zdecyduje się na drzwi harmonijkowe na wymiar. Inwestując w taką przesłonę ma się pewność, że będzie idealnie dopasowana. Taki zakup z reguły jest nieco droższy, ale przy okazji zyskuje się możliwość dostosowania produktu do swoich potrzeb. Bardziej opłaca się zapłacić nieco więcej za perfekcyjny model niż ryzykować, że docinając drzwi przypadkiem się je zniszczy i konieczny będzie zakup nowych.

Skoro wiesz już, czy drzwi harmonijkowe można skracać oraz jak można to zrobić, podejmij decyzję, co dalej. W zależności od swoich możliwości i preferencji, spróbuj samodzielnie je dostosować albo oddaj je w ręce fachowca. Jesteś jeszcze przed zakupem tej osłony? Zdecyduj się na drzwi harmonijkowe na wymiar, by nie mieć takich problemów!

Dodaj komentarz