Czy drzwi harmonijkowe tłumią hałas?
Niezwykle ciekawą i praktyczną alternatywą tradycyjnych drzwi zawiasowych są modele przesuwne czy składane. Interesująco wyglądają, zajmują mniej miejsca, a także są bardzo funkcjonalne. Jak jednak sprawdzają się w praktyce? Wiele osób zastanawia się, czy drzwi harmonijkowe tłumią hałas. Staramy się wyjaśnić tę kwestię!
Czy drzwi harmonijkowe tłumią hałas?
Drzwi harmonijkowe są oryginalnym rozwiązaniem, które świetnie sprawdza się zarówno w dużych, przestronnych domach, jak i malutkich mieszkaniach. Nie tylko zastępują drzwi, ale też mogą być wykorzystywane jako m.in. przesłona dzieląca pomieszczenie (np. w przypadku salonu z aneksem), zamknięcie kuchni czy spiżarni czy nawet zabudowa dużej szafy wnękowej. Stanowią barierę dla wzroku, a także w pewnym stopniu pełnią funkcję izolacji cieplnej, dlatego pod wieloma względami są jak najbardziej funkcjonalne.
Wątpliwości często jednak budzi to, czy drzwi harmonijkowe tłumią hałas. Zwykle są cienkie, a do tego ze względu na swoją specyficzną budowę posiadają znacznie więcej punktów, które ograniczają ich izolacyjność. Na łączeniach paneli powstają powiem mikroszczeliny, przez co drzwi tego typu mogą zapewniać nieco mniejszą ochronę przed dźwiękami z zewnątrz. Jak jednak sprawa ta wygląda w praktyce?
Drzwi harmonijkowe a izolacja akustyczna
Drzwi harmonijkowe niewątpliwie wypadają nieco gorzej w porównaniu z tradycyjnymi drzwiami uchylnymi pod względem poziomu izolacji akustycznej. Nie oznacza to jednak, że nie tłumią hałasów. Wysokiej jakości przesłona jak najbardziej może odczuwalnie wyciszyć pomieszczenie, gwarantując warunki sprzyjające nauce, pracy, relaksowi czy nawet spaniu.
Założenie drzwi harmonijkowych pozwala odczuwalnie stłumić odgłosy np. cichej muzyki, rozmowy, telewizora, kroków, bawiących się dzieci, zmywania naczyń, pralki czy krzątania się po domu. Głośność tych dźwięków może zostać zmniejszona o kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt decybeli. Jest więc to różnica, która w wielu przypadkach będzie satysfakcjonująca.
Wiele zależy jednak od jakości wykonania drzwi harmonijkowych. Te produkuje się bowiem z różnych materiałów. Inne właściwości mają różne tworzywa sztuczne, a inne różne gatunki drewna. Nie bez znaczenia jest też grubość lameli oraz ich sposób wykończenia (specjalne zabezpieczenia w zagięciach itp.). W razie potrzeby drzwi można też obić tkaniną, by dodatkowo zwiększyć ich potencjał izolacyjny.
Kiedy zdecydować się na drzwi harmonijkowe?
Jeśli funkcjonalność i wygląd drzwi harmonijkowych wydają się być wyjątkowo atrakcyjne, jak najbardziej warto się na nie zdecydować. Są wręcz idealne do małych mieszkań, w których ograniczenia związane z metrażem i/lub układem mebli wykluczają możliwość montażu klasycznych drzwi. Wspaniale sprawdzają się także na dużych przestrzeniach, np. w starych kamienicach, gdzie można spotkać wysokie sufity i duże, bardzo szerokie pokoje.
Poziom izolacji akustycznej drzwi harmonijkowych jest nieco mniejszy, ale w praktyce dobrze spełniają swoją rolę. Jeśli domownicy nie są szczególnie wyczuleni na dźwięki, na pewno będą zadowoleni. Zawsze w razie czego można zaopatrzyć się w nowoczesne słuchawki wyciszające hałasy czy po prostu stopery do uszu. Co więcej, w sytuacji, gdy po prostu nie da się założyć drzwi (np. w małej kuchni), zawsze lepiej jest zainstalować taką przesłonę niż zostawić otwarte pomieszczenie. Jest to zdecydowanie lepsze wyjście niż kotary, plisy czy inne zasłony.
Odpowiedź na pytanie: „czy drzwi harmonijkowe tłumią hałas?” brzmi: „tak!”. Trzeba jednak pamiętać, że nie zapewniają aż tak mocnego wyciszenia jak tradycyjne drzwi. Bez wątpienia pomagają jednak wyciszyć dźwięki dobiegające z zewnątrz. Zależy Ci na tym, by były jak najbardziej funkcjonalne? Zainwestuj w drzwi harmonijkowe wysokiej jakości, wykonane z dobrych gatunkowo materiałów!