szczelne drzwi harmonijkowe
Porady

Czy drzwi harmonijkowe są szczelne?

Drzwi zapewniają poczucie prywatności i bezpieczeństwa, ale w większości przypadków powinny też gwarantować odpowiednią izolację termiczną, akustyczną itp. Masz mało miejsca na założenie standardowego modelu uchylnego? Wyjaśniamy, czy drzwi harmonijkowe są szczelne!

Czy drzwi harmonijkowe są szczelne?

Drzwi harmonijkowe są niezwykle wygodnym rozwiązaniem, gdy szuka się ciekawego, niedrogiego sposobu na oddzielenie dwóch pomieszczeń. Doskonale sprawdzają się w małych mieszkaniach, w których przez ograniczenia metrażowe ma się kłopot z montażem klasycznego modelu zawiasowego (uchylnego). Są praktyczne i oryginalnie się prezentują, ale wiele osób zastanawia się, czy na pewno stanowią dobrą barierę dla ciepła/zimna, przeciągów itp. Są bowiem delikatniejsze, a także składają się z większej liczby elementów, pomiędzy którymi znajdują się drobne przerwy.

Czy drzwi harmonijkowe są szczelne? Wiele zależy od tego, z czego i jak są wykonane. Mniej izolacyjne są oczywiście modele ażurowe czy przeszklone. Znaczenie ma także użyty materiał oraz jego parametry (m.in. grubość) – warto też zwrócić uwagę na gatunek drewna czy rodzaj tworzywa sztucznego, a także wykończenie. Istotna jest odpowiednia impregnacja, ale najważniejsze są uszczelki zakładane na brzegach paneli.

Chociaż wybrane modele drzwi harmonijkowych różnią się od siebie pod względem izolacyjności cieplnej, nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że nie są tak szczelne, jak dobrej jakości drzwi uchylne. Ze względu na ich specyficzną budowę jest to po prostu fizycznie niemożliwe. Jeśli więc w danym pomieszczeniu chce się bez problemu móc utrzymać optymalną temperaturę, rozsądniej jest zdecydować się na klasyczne rozwiązanie. Kiedy zaś metraż czy np. układ mebli to uniemożliwiają, trzeba po prostu wybrać model drzwi harmonijkowych o największym potencjale izolacyjnym.

Drzwi harmonijkowe a hałas

Wiele osób pytając o to, czy drzwi harmonijkowe są szczelne, ma też na myśli ich izolacyjność akustyczną. Nic tak nie przeszkadza w pracy, nauce, wypoczynku czy wykonywaniu innych codziennych czynności, jak dobiegające z zewnątrz hałasy. Muzyka, rozmowa czy dźwięki telewizora mogą skutecznie rozpraszać czy np. uniemożliwiać spokojny sen. Jak sprawdza się taka bariera?

Drzwi harmonijkowe pod tym względem ponownie wypadają gorzej w porównaniu z typowymi drzwiami uchylnymi. Nie oznacza to jednak, że nie są w stanie tłumić dźwięków z zewnątrz. Solidniejsze modele wykonane np. z drewna lub tworzyw drewnopodobnych z powodzeniem pomogą chociaż odrobinę ochronić się przed odgłosami dochodzącymi z innych części domu. Jeśli jednak w danym pomieszczeniu często przebywają osoby, które są szczególnie wyczulone na dźwięki, będą musiały zaopatrzyć o słuchawki z dobrym tłumieniem tła albo stopery do uszu.

Drzwi harmonijkowe a wilgoć i zapachy

Drzwi harmonijkowe często zakłada się także przy kuchni czy nawet łazience, dlatego warto omówić również kwestię ich szczelności w odniesieniu do wilgoci i zapachów. W takich miejscach oczywiście najlepiej zastosować modele wodoodporne – w przeciwnym razie szybko stracą swoje walory wizualne, a nawet mogą zacząć się odkształcać, pokrywać brzydkim nalotem itp. Nie powinno jednak być już zaskoczeniem to, że nie są aż tak szczelne jak tradycyjne drzwi. Jeśli jednak ma się np. małą kuchnię, świetnie się sprawdzą.

Zawsze lepszym wyjściem jest założyć drzwi harmonijkowe niż zostawić otwarte pomieszczenie, co często ma miejsce mieszkaniach o małym metrażu. Taka przesłona jak najbardziej zatrzyma część wilgoci oraz zapachów, nie dopuszczając do tego, by np. woń gotowanych ziemniaków czy smażonych ryb opanowała cały dom. Opcja ta jest też świetnym rozwiązaniem w przypadku salonów z aneksem kuchennym, popularnych w nowoczesnym budownictwie. Sprytne zamontowanie drzwi harmonijkowych pozwala w razie potrzeby skutecznie oddzielić od siebie te dwie przestrzenie.

Kiedy warto zdecydować się na drzwi harmonijkowe?

Drzwi harmonijkowe są idealne do mieszkań o mniejszym metrażu oraz przestrzeniach, w których pewne ograniczenia (związane z architekturą lub wyposażeniem) uniemożliwiają montaż tradycyjnych drzwi. Wspaniale sprawdzają się także w przypadku większych, szerszych przejść, które spotyka się np. w mieszkaniach w starych kamienicach (pomiędzy np. salonem a pokojem dziennym). Nie zapewniają aż tak dobrej izolacji jak drzwi zawiasowe, ale nie powinien być to argument, który miałby zniechęcić do ich zakupu.

Unikalne właściwości drzwi harmonijkowych sprawiają, że takie rozwiązanie ma ogrom zalet. Taka przesłona jest funkcjonalna, lekka, pozwala zaoszczędzić sporo miejsca oraz niezwykle oryginalnie wygląda. Do tego ma wyjątkowo przystępną cenę – jest bez porównania tańsza od klasycznych drzwi. Jeśli szczelność nie jest głównym kryterium wyboru osłony wejścia do danego pomieszczenia, jak najbardziej warto zdecydować się na ten interesujący, praktyczny element wyposażenia.

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy drzwi harmonijkowe są szczelne, ponieważ wiele zależy od danego modelu. Nie są tak skuteczne jak standardowe, ale mimo to dość dobrze chronią wnętrza przed stratami ciepła, hałasem, wilgocią czy zapachami. Planujesz zakup takich drzwi? Wybierz model wykonany z materiałów wysokiej jakości, by był jak najbardziej szczelny, funkcjonalny i wytrzymały!

Dodaj komentarz