montaż drzwi harmonijkowych
Porady

Drzwi harmonijkowe – montaż

Drzwi harmonijkowe to praktyczne i coraz chętniej wybierane rozwiązanie do wykańczania domowych wnętrz. Przymierzasz się do ich zakupu i zastanawiasz, czy będziesz w stanie samodzielnie je wstawić? A może wybrani przez Ciebie fachowcy mają zbyt odległe terminy? Montaż drzwi harmonijkowych nie jest trudny – udowadniamy to w tym poradniku!

Montaż drzwi harmonijkowych

Nietypowa konstrukcja skrzydła sprawia, że montaż drzwi harmonijkowych może na pierwszy rzut oka wydawać się dość skomplikowany. W praktyce jednak mogą sobie poradzić z nim nie tylko dobrzy fachowcy. Wstawianie tego typu drzwi nie jest ani zbyt trudne, ani nadmiernie czasochłonne – nawet w przypadku wstawiania drzwi do metalowej framugi czy tych z zamkiem. Kluczowa sprawa to odpowiednie przygotowanie i precyzja. No i oczywiście trzymanie się instrukcji!

Co będzie potrzebne do montażu drzwi harmonijkowych? Oprócz załączonych do zestawu przyborów, niezbędne będą Ci także:

 • poziomica,
 • miarka,
 • ołówek,
 • wkrętaka,
 • wkrętak krzyżowy,
 • preparat poślizgowy,
 • opcjonalnie: piłka ręczna/wyrzynarka, papier ścierny, lakier ochronny.

Drzwi harmonijkowe – montaż krok po kroku

Montaż drzwi harmonijkowych przeprowadza się tak samo – niezależnie od tego, czy chcesz otwierać je na lewą czy na prawą stronę. Poniższy schemat pracy stosuje się przy montowaniu większości skrzydeł tego typu.

Jak zamontować drzwi harmonijkowe?

 1. Zmierz wysokość i szerokość otworu. W razie potrzeby skróć prowadnice – po przycięciu przetrzyj ją papierem ściernym i zabezpiecz lakierem ochronnym.
 2. Zamocuj bolce w otworach w dolnej części drzwi.
 3. Przykręć do ściany górną prowadnicę jednym wkrętem i posmaruj ją poślizgowym preparatem.
 4. Dopasuj prowadnicę dolną i zaznacz ołówkiem jej położenie. Szyny muszą leżeć w stosunku do siebie równolegle.
 5. Odkręć prowadnicę górną, wsuń ją na rolki drzwi.
 6. Całość zamocuj ponownie do górnej framugi. Dokręć wszystkie wkręty.
 7. Odchyl drzwi, wsuń prowadnicę dolną na wystające bolce i przykręć ją w pionie do ościeżnicy.
 8. Do framugi drzwi harmonijkowych przymocuj listwę boczną. W osi prowadnic musi znaleźć się środek początkowej taśmy.
 9. Zamocuj koryto boczne, do którego drzwi będą wprowadzane po rozsunięciu.
 10. Przy pomocy wkrętarki zamocuj uchwyt na odpowiadającej Ci wysokości.

Jak zamontować drzwi harmonijkowe do metalowej futryny?

Jak wstawić drzwi harmonijkowe do metalowej futryny? Takie pytanie zadawane jest dość często, bowiem rozwiązanie to stosowane było powszechnie w dawnym budownictwie. Wbrew pozorom, nie trzeba podejmować się żadnego wykuwania zakotwiczonej w ścianie futryny. W takiej sytuacji, aby zamontować drzwi, koniecznie będzie natomiast zastosowanie specjalnych wkrętów do metalu/betonu. Są one dostępne w większości marketów budowlanych. Sam przebieg montażu pozostaje bez zmian.

Aby zamontować drzwi harmonijkowe do metalowej futryny, można też zdecydować się na inne rozwiązanie – a mianowicie przykrycie jej ościeżnicą. Należy wówczas pamiętać o skorygowaniu wymiarów skrzydła i ich skróceniu.

Montaż drzwi harmonijkowych nie jest trudny i można bez problemu wykonać go we własnym zakresie. O tym, jak odpowiednio skrócić lub poszerzyć drzwi, dowiesz się z naszych pozostałych poradników. Powodzenia!