Porady

Drzwi harmonijkowe – rodzaje

Drzwi harmonijkowe, choć nie są nowością, cieszą się nie mniejszą popularnością niż kiedyś. Obecnie ich wybór jest jednak o wiele bardziej zróżnicowany – i to nie tylko pod względem samego wyglądu. Przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje drzwi harmonijkowych!

Drzwi harmonijkowe – rodzaje

Drzwi harmonijkowe przeżywają obecnie swój prawdziwy renesans. Nic dziwnego! Dziś, za sprawą udoskonaleń i ciekawych rozwiązań, cieszą nie tylko lepszą funkcjonalnością, ale również samym wyglądem. Wiele zależy oczywiście od konkretnego modelu. Wybór często nie jest jednak łatwy – producenci oferują wiele wariantów, dostosowanych do różnych potrzeb użytkowych, preferencji i oczywiście posiadanego budżetu. Jakie rodzaje drzwi harmonijkowych znajdziemy dziś w sklepach?

Rodzaje drzwi harmonijkowych

Na rynku dostępne są różne rodzaje drzwi harmonijkowych. Można je podzielić z uwagi na:

 • Zastosowanie:
  • Drzwi harmonijkowe wewnętrzne – zamiennik typowych skrzydeł zawiasowych, sprawdzający się wszędzie tam, gdzie jest mało miejsca. Pracujące wyłącznie w obrębie futryny drzwi nie zabierają przestrzeni użytkowej – można je zamontować nawet w wąskich przedpokojach czy wnętrzach z nietypowym układem.
  • Drzwi harmonijkowe zewnętrzne – oryginalna i designersko prezentująca się alternatywa dla typowych drzwi, łączących np. część mieszkalną z tarasem czy ogrodem.
 • Materiał:
  • Drzwi harmonijkowe z tworzywa sztucznego – np. PVC lub polistyren. Lekkie, tanie, dostępne w najróżniejszych wariantach.
  • Drzwi harmonijkowe z materiałów drewnopochodnych – np. płyt MDF/HDF oklejanych laminatem. Wytrzymałe, dobrze imitują naturalne drewno, pasują do różnych wnętrz.
  • Drzwi harmonijkowe z drewna – np. dębu, jesionu, sosny. Ciężkie, solidne, zapewniają najlepszą izolację.
 • Konstrukcja:
  • Pełna – drzwi harmonijkowe z pełnymi lamelami. Panele mogą pozostać w stanie surowym bądź być stylizowane – np. frezowane lub posiadać kasetony.
  • Przeszklona – drzwi harmonijkowe z lamelami w całości/częściowo przeszklonymi. Rozwiązanie sprawdzi się w szczególności, gdy mieszkanie jest niewielkie, a wnętrze jest słabo doświetlone.

Drzwi harmonijkowe, podobnie jak inne skrzydła drzwiowe, dostępne są w różnych rozmiarach, a ponadto w szerokiej gamie kolorystycznej, wzorniczej i wykończeniowej – gładkie, z wyraźnie zaznaczoną fakturą, matowe czy lakierowane. Producenci coraz częściej wyposażają je też w dodatkowe udogodnienia – np. blokady otwartych drzwi, zamki zatrzaskowe lub na klucz. To pozwala na odpowiednie ich dopasowanie zarówno do obranej aranżacji wnętrza i stylu, jak i użytkowych potrzeb.

Rodzajów drzwi harmonijkowych jest wiele. Poszukując odpowiedniego modelu warto więc zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale też inne parametry – przede wszystkim dobrane dopasowanie skrzydła do otworu oraz materiał wykonania. Powodzenia!