mierzenie drzwi harmonijkowych
Porady

Jak dobrać rozmiar drzwi harmonijkowych?

Drzwi harmonijkowe to rozwiązanie polecane w wielu przypadkach – zwłaszcza, kiedy mieszkanie ma mały metraż. Jak się okazuje, trudności przy wyborze może sprawiać nie tylko decyzja odnośnie wyglądu drzwi, ale i ustalenia ich właściwego wymiaru. W naszym poradniku podpowiadamy, jak dobrać rozmiar drzwi harmonijkowych – nawet do najbardziej niestandardowych otworów!

Drzwi harmonijkowe, choć stworzone z myślą o wąskich i niewielkich przestrzeniach, wcale nie muszą znajdować zastosowania wyłącznie w małych mieszkaniach. Coraz częściej wykorzystuje się je także przy wykańczaniu przestronnych domów. Nic dziwnego – drzwi tego typu są nie tylko funkcjonalne i estetyczne, ale również dostępne w przeróżnych rozmiarach. Można je więc z powodzeniem dopasować w zasadzie do każdego wnętrza. Jakie wymiary są dostępne i przede wszystkim – jak dobrać rozmiar drzwi harmonijkowych do posiadanego otworu?

Drzwi harmonijkowe – wymiary

Wymiary drzwi harmonijkowych są bardzo różne. Determinują je trzy kwestie – długość, szerokość i grubość tworzących je lameli, rodzaj okucia, a także rozmiarówka danego producenta. Obecnie, skrzydła tego typu oferowane są zarówno w standardowych, jak i bardziej nietypowych wielkościach. Trudno o wymienienie wszystkich dostępnych dziś na rynku rozmiarów – jest ich naprawdę sporo – tym bardziej biorąc pod uwagę fakt, że dostępne są nie tylko modele pojedyncze, ale też dwuskrzydłowe.


Standardowe wymiary drzwi harmonijkowych to 70, 80 lub 90 cm na szerokość i ok. 202 – 210 cm na wysokość. Z kolei szerokość samych lameli waha się najczęściej w granicach 10 – 15 cm. Coraz więcej producentów daje także możliwość łatwej modyfikacji wymiarów drzwi – ich zwężenia lub poszerzenia poprzez odjęcie lub dodanie lameli. Oczywiście w sprzedaży nie brakuje również drzwi w bardziej nietypowych rozmiarach – bez trudu znaleźć można drzwi harmonijkowe sięgające szerokością nawet i kilku metrów.

Jak dobrać drzwi harmonijkowe do otworu?

Wiele osób przymierzających się do zakupu, zastanawia się, jak zmierzyć drzwi harmonijkowe. Aby dobrze dopasować je na wymiar, należy przede wszystkim zmierzyć dokładnie szerokość i wysokość otworu, w którym drzwi mają zostać zamontowane. Zarówno przy mierzeniu szerokości, jak i wysokości wnęki ważne jest to, by zmierzyć je w dwóch punktach – odpowiednio na górze i dole oraz z lewej i prawej strony. Przed zakupem należy sprawdzić również w katalogu producenta czy montaż danego modelu nie wymaga pozostawienia dodatkowego miejsca w otworze.

Wiesz już, jak dobrać rozmiar drzwi harmonijkowych. Jak widzisz, nie jest to trudne! Jeśli jednak dokonałeś już zakupu i okazało się, że drzwi nie pasują do wnęki, bez obaw – w naszych pozostałych poradnikach znajdziesz praktyczne wskazówki, które pomogą Ci samodzielnie skrócić, zwęzić lub poszerzyć skrzydło. Powodzenia!